Okładka
Okładka "Encyklopedii..." © Dom Wydawniczy PWN

Wreszcie, po czterech latach starań i oczekiwań, do czytelników trafia zupełnie nowe, trzecie wydanie bestsellerowej "Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski" wydawnictwa PWN. To niewątpliwie wyjątkowe, w pełni kompletne i aktualne, jedyne tak bogato ilustrowane dzieło stanowiące kompendium współczesnej wiedzy o wszystkich gatunkach ptaków stwierdzonych na ziemiach polskich, ukazało się właśnie z rekomendacją wortalu BirdWatching.PL.

Po dużych sukcesach dwóch poprzednich wydań encyklopedii (Wydawnictwo Carta Blanca, 2010, 2011), które zniknęły z księgarń w szybkim tempie, nadszedł najwyższy czas na zupełnie nowe, trzecie wydanie książki, które dodatkowo zaktualizowano i uzupełniono o nową wiedzę oraz wzbogacono o niemal 200 zupełnie nowych, autorskich fotografii ptaków.

Encyklopedię możesz nabyć bezpośrednio u autorów pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. - w ten sposób zyskując egzemplarz autografem i/lub dedykacją autorską - na Twoje indywidualne życzenie! UWAGA! Na rynek księgarski trafiła również duża partia encyklopedii z nową okładką, lecz z wnętrzem (treścią) ze starego, niezmienionego wydania i na znacznie gorszym papierze!!!

"Pod koniec 2014 r. lista dziko żyjących ptaków stwierdzonych w Polsce obejmowała aż 450 gatunków. To znacznie więcej niż w przypadku ssaków, gadów, płazów i ryb razem wziętych! Bogactwo krajowej awifauny i duże zróżnicowanie siedlisk sprawiają, że na ptasiej mapie Europy Polska jawi się jako miejsce zupełnie wyjątkowe. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tą gromadą zwierząt stale rośnie. Obserwowanie ptaków zyskuje coraz większą popularność i jest prowadzone nie tylko w celach naukowych, lecz także z pobudek hobbystycznych. Niniejsza encyklopedia została opracowana z myślą o wszystkich miłośnikach tej dziedziny: zarówno początkujących obserwatorach ptaków, jak i doświadczonych ornitologach.

Autorzy tekstów i fotografii zamieszczonych w encyklopedii to uznani przyrodnicy, na co dzień zajmującyc się badaniem i obserwacją ptaków w ich naturalnym środowisku. Łączy ich ogromna wiedza, miłość do przyrody i pasja zgłębiania jej tajników. ILUSTROWANĄ ENCYKLOPEDIĘ PTAKÓW POLSKI można traktować jako znakomite źródło podstawowych informacji o całej krajowej awifaunie, praktyczny przewodnik dla ornitologów oraz skarbnicę ciekawostek.

szczegółowe opisy blisko 240 gatunków lęgowych oraz gatunków regularnie przelotnych, wzmianki na temat wszystkich pozostałych gatunków pojawiających się w Polsce, rozdziały dotyczące rozmaitych aspektów życia ptaków, ich biologii i ekologii, szczegółowe opisy 19 najważniejszych i najciekawszych polskich ptasich ostoi, ponad 700 profesjonalnych fotografii ptaków w najróżniejszych sytuacjach, w tym prawie 200 zupełnie nowych w wydaniu 3!

kilkadziesiąt tabel z wykazami gatunków i ich statusem ochrony w Polsce, kilkaset ilustracji: rysunki budowy ciała, schematy tropów, mapy zasięgów występowania, praktyczne informacje dotyczące obserwacji poszczególnych gatunków w terenie. ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA PTAKÓW POLSKI to książka, której nie powinno zabraknąć na Twojej półce.

PRZECZYTAJ O:

niedoścignionych myśliwych i ich skutecznych, widowiskowych technikach łowieckich, ptakach zagrożonych w Polsce wyginięciem, m.in. głuszcu, kulonie i krasce, gatunkach rzadko spotykanych i mało znanych, takich jak terekia, alczyk czy nagórnik.

DOWIEDZ SIĘ O:

ptakach nurkujących na głębokość 70 m, śpiących w locie i naśladujących dźwięk telefonu, gatunkach oszukujących napastników i przynoszących prezenty swym partnerom, gościach z dalekiej Północy i gorącego Południa, takich jak śnieguła i sęp płowy.

ZOBACZ:

tokujące bataliony, walczące cietrzewie i nurkujące zimorodki, dzierzby nakłuwające swą zdobycz na cierń oraz polujące sowy, bieliki i rybołowy, zachowania stadne, rytuały godowe i różne sposoby komunikowania się ptaków."

 
"Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski"
Wydanie trzecie, 2015
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
Autorzy: Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak
Fotografie: Mateusz Matysiak i inni
Opisy ptasich ostoi: Antoni Marczewski, Michał Maniakowski
Redaktor prowadzący wyd. trzeciego: Paweł Zalewski
Format: 255x355 mm. Objętość: 352 strony. Oprawa: twarda.

Strona 3 Strona 17 Strona 20 Strona 31
Strona 41 Strona 66 Strona 73 Strona 75

Notki o autorach "Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski":

MICHAŁ RADZISZEWSKI

Jego życiową pasją jest obserwowanie ptaków. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pracę magisterską poświęcił tematyce finansowania ochrony różnorodności biologicznej w Polsce. Od 1994 r. członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a przez kilka lat również jego etatowy pracownik, specjalizujący się w zarządzaniu projektami ochrony gatunkowej. Współtwórca i były administrator powołanej przez OTOP ogólnokrajowej, interaktywnej bazy danych o obserwacjach ptaków (www.awibaza.pl). Autor licznych artykułów poświęconych ptakom i ptasiarstwu, publikowanych m.in. na łamach „Ptaków”, „Wiedzy i Życia” oraz czasopism branżowych. Tłumacz i konsultant przekładów książek z dziedziny zoologii i ochrony środowiska. Długoletni współpracownik Zakładu Ekologii Ptaków Uniwersytetu Wrocławskiego, wyróżniony za wkład w poznanie ornitofauny regionu śląskiego. Podczas licznych podróży poświęconych obserwacjom ptaków zwiedził niemal całą Polskę, połowę Europy oraz część Ameryki Północnej. W 2009 r. zdobył uprawnienia do obrączkowania ptaków w Polsce, dołączając w ten sposób do grona współpracowników Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

MATEUSZ MATYSIAK

Przyrodnik, ptasiarz, fotografik i filmowiec, z zawodu leśnik, biolog i inżynier środowiska. Przyrodę i ptaki bada i fotografuje od 30 lat. Pochodzi z Przygodzic, w dolinie Baryczy, gdzie do czasów studenckich, badał przyrodę Stawów Przygodzickich, przyczyniając się do objęcia ochroną prawną unikatowych terenów wodno-błotnych i zespołu ptaków na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. Po studiach zamieszkał w Puszczy Piskiej, by następnie przenieść się na Mazowsze i kolejne lata poświęcać fotografowaniu ptaków i przyrody Mazur, Zatoki Gdańskiej, Puszczy Białowieskiej, Bagien Biebrzańskich, Niziny Mazowieckiej oraz gór. Ostatnio w całości pochłonęły go dwa duże projekty. Pierwszy - "Bagna są dobre!" poświęcony jest przyrodzie bagien, w tym przywróceniu mokradeł na Polderze Północnym w Parku Narodowym "Ujście Warty", drugi - "Bieszczadnicy z doliny Sanu" jest jego autorską, fotograficzno-filmową wizją, mającą ukazać wzajemną egzystencję zwierząt i ludzi w dzikich Bieszczadach.  Jest wielokrotnym laureatem i jurorem konkursów fotograficznych, autorem licznych zdjęć opublikowanych w wielu książkach i czasopismach polskich i zagranicznych, a także twórcą znanych inicjatyw promujących ptaki, przyrodę i fotografię, m. in. wortalu BirdWatching.PL - największego w Polsce medium o ptakach, Klubu PPP - zrzeszającego "łowców" polskich rzadkości oraz "PPPikników" - wypraw fotoptasiarskich po Polsce. Prowadzi popularny, autorski fun-pagefacebook.com/ptakipolski. W Bieszczadach zorganizował "BiesCzaty" (facebook.com/Biesczaty) - wyjątkowe warsztaty fotografii dzikiej przyrody, podczas których zaproszeni goście mogą, ze specjalnych czatowni, obserwować wilki, niedźwiedzie, orły przednie czy puszczyki uralskie.

Okładka płyty z filmem
Okładka płyty DVD © S.A.Homan

"Sekretne Życie Drzew" to nasz trzeci - po "Rytmach Natury w Dolinie Baryczy" oraz "Krainie 1000 Bocianów" w pełni autorski film. Jego realizacja zajęła prawie trzy lata. Zdjęcia powstawały nie tylko w naszej ukochanej Dolinie Baryczy, ale również m.in. w Łęgach Rogalińskich, w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym oraz okolicach Warszawy. Wiekowe drzewa są wspaniałą ozdobą naszego krajobrazu. Zarówno te rosnące w przydrożnych alejach, jak i te samotnie królujące pośród łąk i pól zachwycają swoim dostojnym pięknem.

Autorzy filmu
Autorzy filmu © S.A.Homan

Ich sędziwe okazy są wyspami bioróżnorodności, od korzeni, aż po szczyty koron zamieszkiwanymi przez całe rzesze zwierząt. Są dla nich nie tylko domem, ale również miejscem żerowania i odpoczynku. Ptaki zakładają gniazda w konarach i w dziuplach, a pod korą i wśród listowia znajdują pożywienie. Wiele rzadkich owadów – takich, jak pachnica dębowa, jelonek rogacz, czy kozioróg dębosz nie mogłoby bez nich egzystować. Niektóre z tych zwierząt są niepozorne i sporadycznie widywane przez ludzi. Inne wzbudzają zachwyt swoją niepowtarzalną urodą. Niezależnie jednak od tego czy są małe, czy duże, piękne czy brzydkie wszystkie potrzebują do życia wiekowych drzew.

Kadr z filmu Kadr z filmu Kadr z filmu
Kadr z filmu Kadr z filmu Kadr z filmu
Kadr z filmu Kadr z filmu Kadr z filmu
Kadry z filmu © S.A.Homan
A tu jeszcze dwa fragmenty filmu:

Trailer:


Fragment z dudkami:
kraina 1000 bocianow 20150609 1451957103
Okładka płyty DVD © S.A. Homan

Przez 15 lat wspólnie z moją żoną Saturniną fotografowaliśmy przyrodę. Zawsze jednak naszym marzeniem było realizowanie filmów o tematyce przyrodniczej. Około 10 lat temu zamieniliśmy aparaty fotograficzne na kamery i rozpoczęła się dla nas nowa przygoda. Pierwszym naszym w pełni autorskim filmem był "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy" z 2010 roku. W 2014 roku ukończone zostaną nasze 2 kolejne filmy: "Kraina Tysiąca Bocianów" oraz "Sekretne Życie Drzew"

"Krainę Tysiąca Bocianów” realizowaliśmy przez ponad 2 lata na Warmii i Mazurach. Większość ujęć powstała w bocianiej wsi Żywkowo i najbliższej okolicy. Cechą charakterystyczną tego obszaru jest rolniczy krajobraz i ekstensywna gospodarka rolna. Pola i łąki przeplatane terenami podmokłymi tworzą charakterystyczną i niezwykle cenną mozaikę ekosystemów. Wieś Żywkowo to miejsce wyjątkowe. Mieszka tu 30 osób i 80 bocianów. W okresie, gdy w gniazdach są młode liczba bocianów jest czterokrotnie większa od liczby mieszkańców wsi. Staraliśmy się przedstawić w filmie zarówno głównych bohaterów, czyli bociany, jak również mieszkających w ich pobliżu sąsiadów.

Żywkowo to wieś jaką bardzo lubię - z niewielką dawką nowoczesności . Otwarte obory, gdzie mogą swobodnie wlatywać jaskółki i lepić swoje gniazda, ogrody z dużą ilością tradycyjnych kwiatów i bogactwem owadów, wreszcie chodzące swobodnie po pastwiskach krowy oraz koniki polskie. W Wielkopolsce, gdzie mieszkamy, krowy najczęściej nie widzą błękitnego nieba, a jaskółki i wróble nie maja dostępu do szczelnie zamkniętych, nowoczesnych pomieszczeń gospodarskich.

Staraliśmy się przedstawić w filmie obraz wsi jaką zapamiętaliśmy z dzieciństwa i jaką właśnie znaleźliśmy w Żywkowie, z całym bogactwem tej swojskiej przyrody. Cieszymy się bardzo, że współpracował z nami przy tym filmie Michał Lorenc. Jego muzyka ma niezwykłą głębię i piękno.

Poniżej możemy zobaczyć kilka fragmentów filmu. Zwiastun (trailer):

Dmuchawce:

Kwiatowy walc:


Jest też playlista na Youtube. Więcej informacji na naszej stronie: www.homan.pl

kraina 1000 bocianów
Bociany i nie tylko... © Saturnina i Artur Homan
01
Okładka albumu © www.chyra.pl

To tytuł najnowszego albumu Grzegorza i Tomasza Kłosowskich. Albumu wyjątkowego w ich dorobku. Przedstawia on gminę Trzcianne, w której obszarze znajduje się większa część bagien dolnej Biebrzy ze słynnym bagnem Ławki i przecinającej je równie słynną Carską Szosą, a także bardzo ptasim fragmentem doliny Narwi pod Zajkami. Całą zachodnią część obszaru gminy zajmują bagna i podmokłe lasy, wschodnia zaś to pola i wsie. Na skraju jednej z nich autorzy zamieszkali. Po jednej ręce mają tu sąsiadów dzikich, po drugiej tych dwunożnych, coraz bardziej cywilizowanych. I album o tym sąsiedztwie właśnie opowiada, odtwarzając je niejako i akcentując w układzie zdjęć. Oto na jednej stronie rozkładówki matka przytula córkę, odzianą w strój do pierwszej komunii, a na sąsiedniej żurawica osłania skrzydłem świeżo wyklute pisklę. Po jednej stronie wczesny lęg czajki leży wśród śniegu jako naturalna pisanka, a obok młodzi ludzie opuszczają kościół z wielkanocną święconką. W albumie przyroda przeplata się z etnografią, zdjęcia przyrodnicze z reporterskimi strzałami i krajobrazami. Autorzy starają się ukazać zarówno wieś tradycyjną i jej relikty w postaci chat, sprzętów i zwyczajów, jak i nowoczesną z samochodem, ciągnikiem i delikatesami w gminnej osadzie. Wszystko to opatrzone tekstami o lekkim, miejscami żartobliwym odcieniu, a zarazem ułożone wedle pór roku. Znajdziemy tu, obok wizytówki gminy, także to, czego najbardziej szuka przyjezdny. Są więc z jednej strony tradycyjne fury, snopy, krowy, sanki przemierzające zaśnieżone podlaskie pola, pozostałe jeszcze tu i ówdzie stare, drewniane chaty, stodoły i krzyże, ale też łosie, błotniaki, sowy błotne, bataliony, czarne i białe bociany i inne ptaki. Do tego – na szeregu zdjęciach z lotu ptaka możemy obejrzeć ten obszar, co stanowi raczej ewenement w wydawnictwach tego typu. Wydawcą jest Stowarzyszenie Ziemi Trzciańskiej. Książka zbiera dobre opinie, a do nabycia w przystępnej cenie jest m.in. w siedzibie gminy w Trzciannym.

W 1967 r. utworzono Słowiński Park Narodowy - na owe czasy był to jedenasty park narodowy w kraju (dla przypomnienia, dzisiaj mamy ich 23, a więc ponad dwa razy więcej). Najlepszym sposobem uczczenia 45 rocznicy powstania parku było wydanie albumu fotograficznego. Na początku bieżącego roku ukazał się bogato ilustrowany i pięknie wydany album „Słowiński Park Narodowy – Inspiracje”.

foto1
Okładka albumu  

Do współpracy przy tworzeniu tego wydawnictwa zaproszono dziewięciu fotografów przyrody: Michała Budzyńskiego, Marka Duszyńskiego, Andrzeja Kamela, Roberta Masiąga, Marcina Nawrockiego, Mariusza Oszustowicza, Dariusza Przybyłę, Pawła Smolika oraz Grzegorza Wróblewskiego. Każdy z autorów, dostając do dyspozycji ponad 20 stron albumu, otrzymał możliwość przedstawienia przyrody parku na swój, indywidualny i wyjątkowy, sposób. Dzięki temu, że każdy z fotografów, inaczej postrzega przyrodę i widzi w niej coś innego, powstała jakże różnorodna praca, zawierająca w sobie elementy zarówno edukacyjne, jak i artystyczne. Na kartach albumu znalazły się charakterystyczne dla tego rejonu przepiękne nadmorskie krajobrazy, rzadkie rośliny i zwierzęta. Album przenosi czytelnika w krainę żurawi, ukazuje jesienny klimat rykowiska, piękno słowińskich lasów, bagien i łąk – bogatą i zróżnicowaną rzeźbę terenu i wielką różnorodność siedlisk.

Wydawnictwo niestety nie jest dostępne w sprzedaży, można je jednak otrzymać w celach edukacyjnych np. na potrzeby szkoły.