Patrząc na powyższe zdjęcie nietrudno się domyślić, że ptasim bohaterem letniego wydania serwisu foto-ptaki.pl jest pójdźka. Jedna z mniejszych naszych sów, ale jakże ciekawa. Jest to ulubiona sowa naszego sowiego eksperta – Sławomira Rubachy, który tym ptakom poświęca na co dzień szczególnie dużo uwagi. Przygotował on specjalnie dla naszego serwisu artykuł poświęcony pójdźce, do którego lektury szczególnie namawiam.

Ale nie tylko ten gatunek sowy znalazł miejsce w tym wydaniu. Gości on bowiem wspólnie z opisywaną już wcześniej sóweczką, o której tym razem piszą bracia Kłosowscy. Przypominam, że sóweczka to najmniejsza polska sowa ale jednocześnie chyba największa duchem...

Kontynuujemy cykl artykułów o parkach narodowych. Tym razem niezwykle ciekawie pisze o Białowieskim Parku Narodowym Karol Zub – człowiek, który jak mało kto zna od podszewki ptasie (i nie tylko) życie Puszczy. A skoro zawitaliśmy już do leśnych ostępów, to zachęcam do lektury artykułu Bogusława Kotlarza, który raczy nas opowieścią o kąpielisku bielików.

Oczywiście, nie może zabraknąć w tym wydaniu artykułu autorstwa Kazimierza Pańszczyka, który porusza temat wody w artykule pod tytułem "Wodne światy". Jakże idealnie wpisuje się tekst tego autora w ten niespotykanie suchy i trudny dla ptaków rok. Wodna tematyka jest podejmowana również przez Grzegorza Jędro, który w kolejnym swoim tekście kontynuuje rozpoczęte w poprzednim wydaniu serwisu rozważania poświęcone fotografowaniu żurawi. Tym razem autor udziela porad na temat fotografowania żurawi w trakcie jesiennych zlotowisk.

Na zakończenie pragnę zaanonsować artykuł przeznaczony dla początkujących adeptów ptasiej fotografii. Wielu z nich staje przed dylematem wyboru i zakupu obiektywu, który najlepiej posłużyłby do fotografowania ptaków. Odpowiedzi na to ciągle aktualne pytanie stara się udzielić Grzegorz Sawko. Mam nadzieję, że swoimi radami nieco rozjaśni temat początkującym fotografom. Ten sam autor w innym artykule obecnego wydania zachęca do filmowania ptaków lustrzanką opisując podstawowe kwestie związane z używaniem trybu filmowego w aparatach.

W tym wydaniu serwisu nie rozstrzygamy żadnego konkursu. W ostatnim czasie konkursy nie cieszyły się, niestety, zbyt dużym powodzeniem dlatego też od obecnego wydania rezygnujemy z ogłaszania ich w obecnej formie. Jednak z ofertą konkursową powrócimy wkrótce, o czym niebawem poinformujemy na naszym facebookowym fanpage'u. Zapraszam zatem do lektury z nadzieją, że znajdziecie Państwo w tym wydaniu coś dla siebie.

Paweł Wietecha,
wrzesień 2015 r.