I znów kolejny rok za nami... Zima, podobnie jak poprzednia, bardziej przypomina wiosnę i skutecznie skrywa swoje srogie oblicze. Śniegu brak, wszystkie zimowe plany w uśpieniu czekają na realizację. Tym bardziej zapraszam do lektury kolejnego świątecznego wydania serwisu foto-ptaki.pl. Myślę, że w okresie świąt każdy znajdzie chwilę, aby zapoznać się z lekturą, którą w pocie czoła przygotowali nasi zaprzyjaźnieni fotografowie i współpracownicy. W cyklu poświęconym Parkom Narodowym prezentację Słowińskiego Parku Narodowego przedstawił Grzegorz Jędro – świetny fotograf, przyrodnik i pracownik tego Parku. Tekst okraszony fotografiami autora zachęca do odwiedzin tego niezwykle pięknego i bogatego w ptasie ostoje obszaru.

Kontynuuję także cykl poświęcony sowom. Tym razem spotkanie z sóweczką – najmniejszą sową Polski. O tym niezwykle ciekawym i mało płochliwym ptaku opowiada tradycyjnie Sławek Rubacha – członek Stowarzyszenia Ochrony Sów i znawca sowich tajemnic. Nieco mniej fotograficznie, ale zdecydowanie artystycznie i na wysokim poziomie prezentują się prace Andrzeja Rabiegi, który prócz zajmowania się ptasią fotografią z pasją maluje akwarele. Jest to drugi artykuł poświęcony malarstwu ptaków w naszym serwisie i myślę, że nie ostatni... Michał Kut – stały współpracownik serwisu – raczy nas w tym wydaniu dwoma artykułami. Pierwszy opowiada o jego zmaganiach z puszczykiem uralskim, a drugi poświęcony jest nowemu obiektywowi firmy Tamron 150-600 f/4.5-6.3. Ten artykuł z pewnością zainteresuje tych, którzy rozważają jego zakup.

W kolejnym materiale, również z dziedziny sprzętu, swoimi refleksjami na temat przydatności korpusu Nikon D800 w ptasiej fotografii dzieli się Grzegorz Patek – doświadczony i zaprawiony w terenowym boju fotograf przyrody. To bardzo ciekawy aparat używany głównie przez fotografów studyjnych, jednak ma zalety, których trudno nie docenić w fotografii ptaków. Znany już szerszej publiczności Tomasz Skorupka udziela instruktażu w zakresie budowy i fotografowania z pływającej czatowni. Coraz wyższy poziom ptasiej fotografii wymusza poszukiwania nowych metod fotografowania i niesztampowych ujęć. Coraz bardziej popularne wśród fotografów„pływadełko” z pewnością daje wiele ciekawych możliwości.

Saturnina i Artur Homanowie – tych osób nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu fotografowi przyrody. W 2014 r. zrealizowali trzeci autorski film pt. „Sekrety drzew”, o którym piszą właśnie w obecnym wydaniu serwisu. Autorzy porzucając fotografię na rzecz filmu przyrodniczego poświęcili się całkowicie swojej misji, co bez trudu zauważyć można oglądając ich kolejne produkcje.

Stałe miejsce w serwisie mają artykuły Kazimierza Pańszczyka, który tym razem zastanawia się nad smutnym losem wróbla. Jak pokazuje życie, przed tym „miejskim cwaniakiem” nie rysuje się optymistyczna perspektywa.

Grzegorz i Tomasz Kłosowscy w kolejnej swojej fotoopowieści pozostają w tematyce świąt – tym razem ptasich świąt, a Tomasz Kłosowski dodatkowo komentuje nagrodzone w konkursie „fotografujemy ptaki” zdjęcia autorstwa Rafała Bojanowskiego, który w niedawnej przeszłości otrzymał już nagrodę za artykuł o fotografowaniu kukułek. Drugim laureatem, tym razem konkursu „jak fotografować”, jest Jacek Wierzejski, który podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w fotografowaniu zielonek. Niestety, na trzeci konkurs pn. „Fotorewiry” nie wpłynęła żadna praca.

Zapraszam wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił, do udziału w konkursach: „Fotografujemy ptaki”, „Jak fotografować” i „Fotorewiry”. Szczegóły dotyczące wymagań nadsyłanych prac na poszczególne konkursy znajdują się w zakładce konkursowej. W kolejnym wydaniu nagrodami będą tablety. Zatem aparaty i pióra w dłoń!

Zachęcam do lektury świątecznego wydania serwisu, życząc jednocześnie spokojnych świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym, a w 2015 roku samych udanych ujęć.

Paweł Wietecha, grudzień 2014 r.