Jak jaskółka na wiosnę pojawia się pierwsze w tym roku - wiosenne wydanie serwisu foto-ptaki.pl. Wiosenny fotograficzny sezon rozpoczynamy nową szatą graficzną. Mam nadzieję, że nowy wygląd strony przypadnie Państwu do gustu. Mimo optycznych zmian, niezmienna zostaje tematyka jaką prezentuje serwis.

Zachęcam zatem do zapoznania się z aktualnym wydaniem, a w nim: kolejny gatunek sowy – tym razem uszatka błotna. Ta niezwykle urodziwa sowa jest niestety coraz rzadziej obserwowana w okresie lęgowym na terenie Polski, dlatego warto wszelkie jej obserwacje zgłaszać do Stowarzyszenia Ochrony Sów, którego aktywnym działaczem jest nasz sowi specjalista – Sławomir Rubacha.

Z cyklu tematów „od kuchni” proponuję zapoznać się z poradami na temat wiosennego fotografowania żurawi autorstwa Grzegorza Jędro, który kolejny raz gości na stronie serwisu. W swoim artykule autor udziela porad jak przygotować się do żurawiego sezonu. Natomiast tematykę fotografowania gęsi przybliża Grzegorz Sawko. Gęsi są niezwykle trudnym dla fotografa przeciwnikiem – czujne i płochliwe, niemal zawsze przebywają w stadzie, co utrudnia zbliżenie się do nich i ich fotografowanie. Ten sam autor opisuje swój fotorewir – Dolinę Środkowej Odry - urokliwy i kryjący wiele ornitologicznych ciekawostek fragment drugiej co do wielkości rzeki kraju.

Niewątpliwie wielu zainteresuje test terenowy Canona EOS 7 D Mark II – najnowszego modelu firmy Canon, dedykowanego do fotografii sportowej i przyrodniczej. Wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem tego korpusu, zachęcam do lektury artykułu Roberta Szymańskiego.

Michał Kut raczy czytelników opowieścią o nieco kulinarnym tytule „Czapla w zalewie...”. Czego dotyczy tekst nie zdradzę, ale szczerze polecam lekturę...

Nie byłoby wydania serwisu bez rozważań Kazimierza Pańszczyka. Tej wiosny autor w tekście pt. „Wiosenne miraże” porusza zagadnienia natury filozoficzno-egzystencjalnej dotyczącej istoty życia i roli człowieka w otaczającym nas świecie...

Niemal w każdym wydaniu informuję o ciekawych wydawnictwach dot. przyrody. Tak jest też tym razem. Ukazało się trzecie wydanie „Ilustrowanej Encyklopedii Ptaków Polski”. Niezwykle piękne i bogato ilustrowane wydawnictwo powinno znaleźć się na półce każdego szanującego się fotografa i ornitologa.

Także stałym elementem serwisu są teksty braci Kłosowskich. W tym wydaniu tekst pt. „Pierwszy flet... kartofliska” opowiada o... pewnym pięknym i rzadkim ptaku. Jakim? - Dowiecie się Państwo z artykułu. Zachęcam także do wizyty na nowej stronie internetowej tych wybitnych fotografów, którą znajdą Państwo pod adresem klosowscy.pl oraz do lektury ich fotograficznego bloga.

Grzegorz Kłosowski tradycyjnie komentuje nagrodzone prace w konkursie „fotografujemy ptaki”. Zestaw najciekawszych prac nadesłał tym razem Grzegorz Sępołowicz – młody fotograf o oryginalnym i nietuzinkowym spojrzeniu na przyrodę i ptaki. Drugim laureatem, w konkursie „fotorewiry”, został Robert Nanaszko, który zaprezentował Rezerwat Beka położony w rejonie Zatoki Puckiej. Konkurs „jak fotografować” nie został tym razem rozstrzygnięty, a szkoda, bo tematów fotograficznych jest tyle ile gatunków ptaków, a może więcej.

Zachęcam wszystkich fotografujących do próby swoich sił i udziału w konkursach „fotografujemy ptaki” i „jak fotografować”, a tych, którzy nieco rzadziej trzymają w dłoniach aparat, do prezentacji swoich „fotorewirów” - szczegóły znajdziecie Państwo w zakładce „konkursy”. Termin nadsyłania prac upływa 25 czerwca!

Korzystając ze świątecznego okresu chciałbym Państwu życzyć Wesołych Świąt Wielkanocnych i zaprosić w czasie świątecznej sjesty do lektury kolejnego wydania serwisu foto-ptaki.pl.

Miłej lektury!
Paweł Wietecha, kwiecień 2015 r.