O autorze

Grzegorz Leśniewski
© Artur Homan
"Najwięcej radości sprawiają mi sytuacje, kiedy inni ludzie
patrzą na moje prace z perspektywy własnych emocji
i doświadczeń, a nie technicznych ocen. Jest wtedy szansa,
że zaczną dostrzegać piękno przyrody wokół siebie,
a w konsekwencji zachowają je dla przyszłych pokoleń."

Urodzony w 1972 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS na kierunku biologia środowiskowa - praca magisterska z zakresu herpetologii. Obecnie pracownik dużej firmy farmaceutycznej w Warszawie.

Od 1985 związany z ruchem ornitologicznym i ekologicznym. Aktywny członek wielu organizacji takich jak: Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne, Sekcja Ornitologiczna PTZool, Kuling, Akcja Bałtycka, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Liga Ochrony Przyrody, Straż Ochrony Przyrody.

Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął regularną współpracę z biurem Bird Service, jako pilot wycieczek zagranicznych o tematyce ornitologicznej i ogólnoprzyrodniczej. W 1998 r. został przyjęty do Związku Polskich Fotografów Przyrody – początkowo w Okręgu Lubelskim, a od 2003 w Okręgu Mazowieckim.

Grzegorz Leśniewski
© Marek Kołodziejczyk
Na swoje sukcesy patrzę przez pryzmat rywalizacji z naturą,
a nie z ludźmi. Fotografowanie dzikich zwierząt niesie w sobie
wystarczająco dużo wyzwań, dzięki którym czuję się
spełniony jako fotograf i przyrodnik.
"

Fotografuje od 1994 roku, najpierw wyłącznie ptaki, a później inne zwierzęta, krajobraz, rośliny. Głównym celem jego fotograficznych poczynań jest przyroda Polski. "Im dłużej fotografuje polską przyrodę, tym wyraźniej dostrzegam jak wiele jeszcze przede mną. Tematów i wrażeń wystarczy mi na pewno do końca życia". W jego pasji liczy się przede wszystkim możliwość obcowania z naturą. Dlatego fotografuje wyłącznie dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. W jego portfolio nie znajdziecie Państwo zdjęć zwierząt oswojonych, czy trzymanych w niewoli, mimo tego że stanowią one istotny element fotografii komercyjnej.

Od dwóch lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. "To najcięższe wyzwanie jakiego się do tej pory podjąłem i jednocześnie najbardziej ekscytujące. Na brak adrenaliny nie będę mógł narzekać przez następnych kilka lat!"

Grzegorz Leśniewski
© samowyzwalacz
Grzegorz Leśniewski i Marek Kołodziejczyk

W jego fotograficznych przedsięwzięciach towarzyszy mu często jego dobry przyjaciel Marek Kołodziejczyk, również przyrodnik z wykształcenia i fotograf z pasji. Świetny znawca biologii wilka i orła bielika. Wspólnie fotografują od ponad 10 lat. "Dzięki naszej współpracy zrealizowaliśmy wiele fotograficznych projektów, które w przeciwnym razie nigdy nie doszły by do skutku. Obecnie razem fotografujemy bieszczadzkie drapieżniki."

Swoje prace publikował w wielu czasopismach, przewodnikach, albumach krajoznawczych i kalendarzach oraz w książkach i wydawnictwach popularno-naukowych.Przez puszcze i bagna

Autor cyklu diaporam zatytułowanych "Przez Puszcze i Bagna" stanowiących barwną opowieść o przyrodzie Polski i jej osobliwościach.

Najważniejsze sukcesy:

Fotograf Roku 2005 Związku Polskich Fotografów Przyrody

Kontakt

Pobierz informację jako: Wizytówka