Po dłuższej przerwie zapraszam Państwa do zapoznania się z kolejnym wydaniem serwisu foto-ptaki.pl, w którym jak zwykle prezentuję nowe artykuły i wiele interesujących zdjęć kilku autorów.

W pierwszej kolejności proponuję artykuł, który jest kontynuacją cyklu poświęconego rodzimym gatunkom rybitw. Autor, Antoni Marczewski, dwa poprzednie teksty poświęcił najczęściej spotykanym w Polsce gatunkom. Prezentowany w tym wydaniu materiał, kończący wspomniany cykl, w ciekawy i barwny sposób opisuje dwa gatunki rzadkich dużych rybitw - rybitwę wielkodziobą i rybitwę czubatą. Tekst zilustrowany jest zdjęciami Piotra Chary, Dawida Kilona i Andrzeja Kośmickiego.

Znad wody przeniesiemy się do lasu, gdzie swoje spotkanie z sóweczką opisuje znany fotograf Cezary Korkosz. Autor, tropiciel i znawca sów, poświęca temu gatunkowi już trzeci artykuł przygotowany specjalnie z myślą o czytelnikach serwisu foto-ptaki.pl. Dwa pierwsze, przypomnijmy, były poświęcone puszczykowi uralskiemu oraz płomykówce. Najnowszy tekst, zilustrowany wspaniałymi zdjęciami, to wspomnienie pierwszego fotograficznego spotkania autora z najmniejszą z europejskich sów.

Jak pewnie zauważyli stali czytelnicy serwisu foto-ptaki.pl tematykę ptaków w publikowanych artykułach traktuję bardzo szeroko. Poza tekstami typowo fotograficznymi i ornitologicznymi prezentowane były więc już na przykład materiały poetyckie czy poświęcone motywom ptasim w sztuce użytkowej. Dziś zupełnie coś innego - z lasu wprost w przeszłość przeniesie nas fotograf, a jednocześnie archeolog, Tomasz Skorupka w swym artykule "Na skrzydłach przeszłości". Materiał poświęcony jest motywom ptaków na zabytkach archeologicznych. Co łączy bajki Ezopa z podbojami dzielnych Gotów i biblijnym cesarzem Rzymu Tyberiuszem? Odpowiedź daje właśnie wspomniany artykuł.

Czy fotografowie płoszą ptaki? To temat, który często powraca w dyskusjach. Wielokrotnie słyszymy o przypadkach, nie wiadomo czy rzekomych czy prawdziwych, nieetycznego zachowania fotografów. Swoim doświadczeniem z tego zakresu podzielił się w przewrotny sposób, na stałe współpracujący z serwisem, Kazimierz Pańszczyk. W swoim autorskim cyklu Z albumu pechowca prezentuje kolejny artykuł pod alegorycznym tytułem "A w dolinie mgła".

W innym stałym cyklu - Fotoopowieści przedstawiam Państwu trzy nowe artykuły. Pierwszy, autorstwa Tomasza Kłosowskiego, idealnie wpisuje się w iście wiosenny klimat tej zimy, a poświęcony jest perypetiom z fotografowaniem gęsi. Drugi – to kolejne opowiadanie Ludwika Krzeczkowskiego, który również na stałe wpisał się w historię serwisu. Tym razem to wzruszająca historia małego chłopca i pustułki. Trzeci wreszcie tekst, kolejnego stałego współpracownika serwisu, Grzegorza Wróblewskiego, opatrzony jest tajemniczym tytułem Interwalometr. Nie zdradzając treści powiem tylko, że po przeczytaniu tego tekstu można utwierdzić się w przekonaniu, że najnowsza technika nie zawsze jest pomocna w fotografowaniu ptaków.

Na nasz stały konkurs Fotorewiry wpłynęło kilka prac i chociaż nie został wyłoniony zwycięzca, to jednak dwa artykuły są na tyle ciekawe, ze postanowiłem je zaprezentować czytelnikom serwisu. Pierwszy, to poetycki tekst Łukasza Bocha zatytułowany "Krąg życia nad Jeziorskiem", a drugi - Karoliny Myroniuk Gmina Trzebatów, stanowiący kontynuację poprzednio nagrodzonego artykułu o Gminie Rewal. Oba materiały, bogato ilustrowane, stanowią dobry przewodnik dla wszystkich wyruszających na zdjęcia w opisywane okolice.

Chciałbym wszystkich czytelników zachęcić do udziału w naszych stałych serwisowych konkursach. Dla przypomnienia mamy ich aż trzy – Jak fotografować… poświęcony jest sposobom fotografowania poszczególnych gatunków oraz różnym technikom fotografowania ptaków, Fotorewiry – opisowi miejsc atrakcyjnych z punktu widzenia wykonywania zdjęć ptakom oraz Fotografujemy ptaki – konkurs, w którym współzawodniczą fotograficzne portfolia. Do najnowszej edycji tych konkursów może nadsyłać prace do dnia 28 lutego 2014 r. A dla zwycięzców przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody - tablet Lenovo IdeaTab S6000. Szczegóły można znaleźć w dziale Konkursy.

Na zakończenie chciałbym podzielić się z Państwem informacją o najbliższych planach wydawniczych serwisu. Otóż począwszy od tego roku planuję publikację czterech wydań kwartalnych serwisu związanych z kolejnymi porami roku. Najbliższe, wiosenne wydanie ukaże się na przełomie marca i kwietnia. Nastąpiły również zmiany w składzie zespołu redakcyjnego serwisu – od obecnego wydania moimi najbliższymi współpracownikami są Grzegorz Sawko i Marek Zalfresso-Jundziłło. Jestem przekonany, że ta zmiana przełoży się pozytywnie na jakość i terminowość ukazywania się serwisu ku zadowoleniu wszystkich wiernych czytelników.

Mimo, że za oknem wiosna, to w kalendarzu początek stycznia. Dlatego z okazji nowego 2014 roku życzę wszystkim czytelnikom serwisu samych udanych obserwacji i ciekawych ptasich ujęć. I zapraszam do lektury!

Paweł Wietecha, styczeń 2014 r.