Wiosna, mimo że długa, przemknęła szybko, a wraz z nią najlepszy okres dla fotografów ptaków. Obecnie mamy pełnię lata. Sezon lęgowy chyli się ku końcowi. Ptaki wyprowadziły lęgi i młodzież zdobywa doświadczenie potrzebne w dorosłym życiu. Lipcowe upały dają się we znaki, dlatego warto schować się w cieniu i zapoznać się z nowym wydaniem serwisu foto-ptaki.pl.

W aktualnym wydaniu kontynuujemy cykl poświęcony sowom. Tym razem Sławomir Rubacha prezentuje nam sylwetkę najpospolitszej naszej sowy – puszczyka. Zapewne wielu słyszało jej pohukiwanie w lasach lub parkach ale niewielu ją widziało. Artykuł przybliża nieco sylwetkę tego ciekawego ptaka, a także wskazuje czyhające na niego zagrożenia.

W kolejnej odsłonie prezentacji parków narodowych możecie Państwo zapoznać się z tekstem o Biebrzańskim Parku Narodowym, autorstwa Tomasza Kłosowskiego. Ten znamienity fotograf przyrody i pisarz od lat zamieszkuje i fotografuje na terenie BPN i zna ten teren jak mało kto. Zachęcam do zapoznania się z jego sposobem postrzegania jednego z najbardziej ptasich parków w Polsce. Tomasz Kłosowski wraz z bratem Grzegorzem są autorami albumu pt. „Trzcianne. Piękne z natury”, do lektury którego osobiście zapraszają. Kolejnym tekstem autorstwa braci Kłosowskich jest opowieść „Pociąg do żurawi”. Jak można wnioskować z tytułu, opowieść dotyczy żurawia, ale o jaki pociąg chodzi, dowiecie się Państwo z artykułu okraszonego, jak zwykle, pięknymi zdjęciami.

Kolejnymi dobrze znanymi przyrodnikami są Saturnina i Artur Homan, którzy przed laty zamienili aparaty fotograficzne na kamerę wideo z bardzo dobrym skutkiem. Od wielu lat zajmują się tworzeniem filmów przyrodniczych. W tym wydaniu serwisu dzielą się informacjami na temat swojego ostatniego filmu pt. „Kraina tysiąca bocianów”.

Z cyklu „Fotoopowieści” zachęcam do lektury artykułu Michała Kuta o zimorodku, a także Grzegorza Sawko o perypetiach z bocianem czarnym. Artykuł ciekawy dla tych, którzy wierzą w przesądy przynoszące pecha. Okazuje się, że trzynastego w piątek nie zawsze jest pechowo. Ten sam autor dzieli się także z nami refleksjami na temat flagowej lustrzanki Canona EOS 1 Dx w teście przygotowanym specjalnie dla portalu foto-ptaki.pl.

Oczywiście w letnim wydaniu nie może zabraknąć opowieści Kazimierza Pańszczyka, który tym razem zdradza historię z zieloną żabką w tle, a raczej w czatowni.

W cyklu „Jak fotografować ptaki” prezentuję tekst Waldemara Krasowskiego o fotografowaniu trzmielojadów. Tekst ten brał udział w poprzedniej edycji naszego serwisowego konkursu pod tą nazwą. Nie został nagrodzony, jednak z uwagi na jego ciekawą tematykę – porusza on kwestię nie tyle fotografowania trzmielojadów, co fotografowania zdalnego – zdecydowałem się go udostępnić czytelnikom serwisu. Jest to niewątpliwie ciekawy i mało inwazyjny sposób fotografowania, otwierający zupełnie nowe możliwości. W zakresie fotografowania mało znanego gatunku ptaków drapieżnych - kani rudej swoją wiedzą dzieli się doświadczony twórca Bogusław Kotlarz opisując techniki wykonywania zdjęć tego właśnie gatunku. Kanie to bez wątpienia jedne z piękniejszych ptaków drapieżnych Polski, ale de facto rzadko fotografowane.

W obecnym wydaniu chłodną atmosferę w upalne dni wprowadza Marcin Lenart opisując w cyklu „Historia jednego zdjęcia” fotografię, za którą otrzymał tytuł Fotografa Roku 2014 ZPFP. Autor opisuje swoje wczesnowiosenne zmagania z głuszcami i historię powstania nagrodzonego zdjęcia.

Niestety, w tym wydaniu nie został rozstrzygnięty żaden z trzech konkursów: „Jak fotografować”, „Fotografujemy ptaki” i „Fotorewiry”. Powodem było małe zainteresowanie czytelników konkursami. Zachęcam do nadsyłania swoich prac i próby sił. W każdym z trzech konkursów dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody, tym razem są to tablety, o których, jak też o zasadach udziału, przeczytacie tutaj.

Zapraszam zatem do lektury.

Paweł Wietecha
Sierpień 2014