Zauważalny od kilku lat wzrost zainteresowania fotografią przyrodniczą, w tym fotografią ptaków, powoduje, iż coraz więcej osób próbuje swoich sił w tej dziedzinie. W rozmowach coraz częściej przewijają się pytania dotyczące właściwego doboru sprzętu i technik wykonywania zdjęć.

Wiele osób czynnie zajmujących się dotąd fotografią ogólną planuje zakup odpowiedniego sprzętu szukając niezbędnych informacji na ten temat. Wielu poczyniło już kosztowne, niestety nietrafione, zakupy. Wielu dysponuje właściwym sprzętem jednak nadal nie uzyskuje zadowalających efektów. Właśnie z myślą o tych wszystkich osobach powstał ten serwis. Ma on służyć radą, jak w miarę szybko i bezboleśnie przejść z innych dziedzin fotografii do efektywnego fotografowania ptaków i jak uzyskiwać dobre rezultaty. Przygotowując ten serwis miałem na myśli jeszcze jedną grupę odbiorców - tych, którzy już aktywnie zajmują się fotografią ptaków przy użyciu sprzętu i technik analogowych, a chcieliby przejść do fotografii cyfrowej. Taki kierunek zmian jest nieunikniony, a zalety stosowania techniki cyfrowej są ogromne.

Biorąc pod uwagę, iż serwis ten adresowany jest do osób posiadających już ogólną wiedzę fotograficzną pominąłem w nim wszystkie zagadnienia dotyczące podstaw fotografii.

Co więc tu znajdziemy? W pierwszej kolejności dział poświęcony właściwemu doborowi sprzętu fotograficznego. To zagadnienie bowiem, jest przeważnie pierwszym wyzwaniem dla osób chcących aktywnie fotografować ptaki. W fotografii ptaków bardziej nawet niż w innych dziedzinach fotografii olbrzymie znaczenie ma rodzaj używanego ekwipunku. W dziale sprzętowym oddzielnie omawiane są zagadnienia dotyczące doboru korpusów, obiektywów i akcesoriów.

Następny dział zatytułowany Jak fotografować ptaki poświęcony jest technikom fotografowania i przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które do tej pory nie zajmowały się wykonywaniem zdjęć ptaków. Być może jednak i bardziej doświadczeni znajdą tu ciekawe informacje bądź będą po prostu chcieli skonfrontować swoje doświadczenia z przedstawionymi tu propozycjami.

Fotografowanie dziko żyjących ptaków ograniczone jest wieloma przepisami prawa. Informacji właśnie na ten temat należy szukać w dziale Prawo.

Serwis poświęcony fotografowaniu ptaków byłby niepełny gdyby zabrakło w nim prezentacji sylwetek wybitnych fotografów. W dziale Fotograf miesiąca planuję przedstawić dorobek i przegląd prac fotografów specjalizujących się w ptasiej fotografii. Na inaugurację - Grzegorz i Tomasz Kłosowscy, wybitni polscy fotograficy, fotografujący ptaki od ponad trzydziestu lat.

W dziale Fotoopowieści znaleźć będzie można relacje z wypraw fotograficznych. Pierwsza opowieść, prezentująca trochę inne spojrzenie na fotografowanie ptaków, jest autorstwa świetnego gawędziarza i felietonisty Tomasza Kłosowskiego.

Ostatni wreszcie dział, to drobny akcent osobisty - Galeryjka to miejsce, w którym chcę Państwu zaprezentować próbkę swoich zdjęć.

Serwis "Foto-ptaki" planuję rozwijać poprzez wprowadzanie kolejnych działów tematycznych, które wychodziłyby naprzeciw Państwa oczekiwaniom. Z tego względu namawiam Państwa do przekazywania wszelkich swoich propozycji oraz opinii i uwag. Licząc, że choć w niewielkim stopniu sprostałem Państwa oczekiwaniom zapraszam do zapoznania się z pierwszą odsłoną serwisu internetowego FOTO-PTAKI.

Lipiec 2007r.
Paweł Wietecha