Przed Państwem dwudzieste trzecie, świąteczne wydanie serwisu foto-ptaki.pl. W aktualnym wydaniu mają premierę dwa nowe cykle. Pierwszy, poświęcony sowom otwiera artykuł o puszczyku uralskim, o którym niezwykle ciekawie opowiada Sławomir Rubacha znawca tematu sów, doświadczony ornitolog i członek Stowarzyszenia Ochrony Sów. Autor wprowadza nas w tajemniczy i mało poznany świat tej grupy ptaków, trudnych do fotografowania ze względu na prowadzony nocny tryb życia. Ciekawy tekst wzbogacają zdjęcia znanych fotografów przyrodniczych: Cezarego Korkosza, Marka Palucha, Marcina Łukawskiego i Tomasza Skorupki, którego fotografia zdobi także główną stronę aktualnego wydania serwisu. Drugi, nowy cykl poświęcony jest parkom narodowym Polski. Serię otwiera artykuł autorstwa Konrada Wypychowskiego, wieloletniego dyrektora Parku Narodowego Ujście Warty, który dzieli się swoim punktem widzenia na przyrodę z perspektywy administratora chronionego terenu. Artykuł ilustrują zdjęcia autora obrazujące specyfikę jednego z najbardziej "ptasich" parków narodowych.

Historię jednego zdjęcia zaprezentuje młody fotograf Mateusz Piesiak nagrodzony główną nagrodą w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym Wildlife Photographer of the Year 2013 w kategorii 15-17 lat. Przedstawi on historię powstania nagrodzonej fotografii uszatki. Należy tu zaznaczyć, że nie jest to pierwsza nagroda w tym konkursie tego dobrze zapowiadającego się fotografa. Otrzymał on już w 2011 roku tytuł Young Wildlife Photographer of the Year za zdjęcie dwóch ostrygojadów.

W kolejnym artykule Waldemar Krasowski porusza niedoceniany i często ignorowany przez fotografów przyrodniczych temat fotografowania ptaków w niewoli. Autor rzuca nowe światło na tę metodę fotografowania, zwracając uwagę na jej zalety, a także możliwość spotkania z gatunkami, z którymi w naturze tylko nieliczni będą mieli przyjemność obcować.

W tym wydaniu prezentuję także Państwu artykuły stałych współpracowników serwisu: Kazimierza Pańszczyka, który w ramach swoich retrospekcji raczy nas swym tekstem o… marcowych kąpielach, Ludwika Krzeczkowskiego dzielącego się refleksją o pewnym ptaku, który odcisnął się trwale w jego pamięci i Tomasza Kłosowskiego, który opowiada o gęsiach w artykule pt. "Gęsi w opałach". Czytając te teksty nie sposób uniknąć refleksji nad zmianami postępującymi zarówno w przyrodzie jak i fotografii...

Wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad zmianą korpusu na pełnoklatkowy model polecam artykuł Grzegorza Sawko pt. "Na ptaki z Canonem 5 D Mark III". Autor dzieli się swoimi terenowymi refleksjami na temat nowej 5-tki Canona i jego przydatności w ptasiej fotografii.

Tradycyjnie zachęcam wszystkich Państwa do udziału w cyklicznych konkursach: Fotografujemy ptaki, Jak fotografować i Fotorewiry. Na pierwszy konkurs należy nadsyłać portfolia składające się z pięciu autorskich zdjęć. Najlepszy zestaw zostanie nagrodzony, a nadesłane prace opatrzone komentarzem profesjonalnego fotografa. Chętni do udziału w konkursie Jak fotografować powinni zgłosić artykuł wraz ze zdjęciami opisującymi sposób fotografowania konkretnego gatunku lub stosowaną przez siebie technikę fotografowania ptaków. Z kolei na konkurs Fotorewiry należy nadsyłać prace opisujące ciekawe dla fotografa ptaków miejsca z terenu całego kraju. Na zwycięzców wszystkich konkursów czekają atrakcyjne nagrody, którymi są tym razem tablety Asus Nexus 7 II 16GB WiFi! Zainteresowanych odsyłam do działu Konkursy , w którym znajdują się szczegółowe informacje na temat poszczególnych konkursów. Termin nadsyłania prac upływa 25 czerwca 2014 r.

W aktualnym wydaniu prezentuję Państwu nagrodzone prace w dwóch konkursach. W konkursie Fotorewiy najlepszy okazał się artykuł Dolina Górnego Liwca. Autor, Maciej Cmoch, prezentuje ciekawy ornitologicznie obszar niewielkiej rzeki z terenu Mazowsza – Doliny Górnego Liwca, która obfituje w liczne gatunki ptaków siewkowych i szponiastych. Z kolei jak fotografować kukułki radzi Rafał Bojanowski, którego praca okazała się najciekawsza wśród nadesłanych do tej edycji konkursu. Jesteśmy na samym początku kukułkowego sezonu, dlatego artykuł idealnie wpisuje się w wiosenną tematykę, a zawarte w nim cenne rady z pewnością pomogą zainteresowanym tematem fotografowania tak pospolitego, a jednocześnie tak skrytego ptaka jakim jest kukułka. Gratuluję zwycięzcom!

Na koniec chciałbym wszystkim czytelnikom serwisu złożyć najlepsze świąteczne życzenia. Niech te Wielkanocne Święta upłyną spokojnie w gronie rodziny i w duchu pokoju i miłości.

Paweł Wietecha, kwiecień 2014 r.