Każda osoba zainteresowana aktywnym fotografowaniem ptaków staje przed pierwszym dylematem dotyczącym doboru właściwego sprzętu. Decyzja w tym zakresie nie powinna dotyczyć wyboru tego lub innego modelu aparatu, lecz powinna być wyborem systemu, z którym chcemy się związać i na który zamierzamy wydać znaczącą kwotę pieniędzy. Dobry system to taki, w którym producent oferuje: kilka korpusów, w tym korpus profesjonalny, gamę obiektywów oraz akcesoria rozszerzające możliwości podstawowego sprzętu. W przypadku systemu cyfrowego producent powinien zaoferować dodatkowo oprogramowanie do przechwytywania, katalogowania i obróbki zdjęć. Fotografia ptaków ze względu na swą szczególną specyfikę stawia konkretne wymagania w stosunku do systemu. O tych zagadnieniach traktuje ten dział.

 	 Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw Canon EF 600mm f/4 L IS USM, telekonwerter Canon EF 2x II, statyw Gitzo G 1548, głowica Wimberley, poziomica Hama.
Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw
Canon EF 600mm f/4 L IS USM, telekonwerter
Canon EF 2x II, statyw Gitzo G 1548,
głowica Wimberley, poziomica Hama,
© Paweł Wietecha

Rozpoczynając przygodę z fotografowaniem ptaków rzadko zaczynamy od wyboru profesjonalnego sprzętu z najwyższej półki. Producent dobrego systemu, oprócz takiego sprzętu oferuje wyposażenie klasy semi-pro, które charakteryzuje się niewiele gorszymi parametrami lecz jest znacznie przystępniejsze cenowo. I od takiego sprzętu warto zaczynać zakupy.

Nie jest godny polecenia wybór wyposażenia amatorskiego. Sprzęt przeznaczony do użytku amatorskiego charakteryzuje się mniejszą trwałością, gorszym zabezpieczeniem przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowo-terenowych, słabszymi parametrami, mniejszą ilością funkcji oraz, w przypadku aparatów, ograniczonym zakresem personalizacji. Ekwipunek amatorski z reguły nie jest w stanie sprostać specyficznym potrzebom i oczekiwaniom fotografa ptaków.

W fotografii ptaków ostateczne efekty uzależnione są w znacznej mierze od użytego sprzętu. Istnieje prosta, acz bolesna zasada - im lepszy, czytaj - droższy, sprzęt użyjesz, tym lepsze będą wyniki. Przekonałem się wielokrotnie o tym modernizując swój fotograficzny ekwipunek. Każdorazowa zmiana podstawowych elementów wyposażenia na inny, z wyższej półki, owocowała wzrostem poziomu wykonywanych zdjęć.

Dodatkowo, intensywnie rozwijająca się fotografia cyfrowa niejako wymusza na fotografujących ciągłą wymianę sprzętu, bowiem nowe generacje, w szczególności lustrzanek, oferują nowe, znacznie większe możliwości, przekładające się na uzyskiwanie lepszych wyników.

W działach - Korpusy, Obiektywy i Akcesoria znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wymagań stawianych sprzętowi używanemu w fotografowaniu ptaków oraz opisy wszystkich podstawowych elementów wyposażenia.