W 1967 r. utworzono Słowiński Park Narodowy - na owe czasy był to jedenasty park narodowy w kraju (dla przypomnienia, dzisiaj mamy ich 23, a więc ponad dwa razy więcej). Najlepszym sposobem uczczenia 45 rocznicy powstania parku było wydanie albumu fotograficznego. Na początku bieżącego roku ukazał się bogato ilustrowany i pięknie wydany album „Słowiński Park Narodowy – Inspiracje”.

foto1
Okładka albumu  

Do współpracy przy tworzeniu tego wydawnictwa zaproszono dziewięciu fotografów przyrody: Michała Budzyńskiego, Marka Duszyńskiego, Andrzeja Kamela, Roberta Masiąga, Marcina Nawrockiego, Mariusza Oszustowicza, Dariusza Przybyłę, Pawła Smolika oraz Grzegorza Wróblewskiego. Każdy z autorów, dostając do dyspozycji ponad 20 stron albumu, otrzymał możliwość przedstawienia przyrody parku na swój, indywidualny i wyjątkowy, sposób. Dzięki temu, że każdy z fotografów, inaczej postrzega przyrodę i widzi w niej coś innego, powstała jakże różnorodna praca, zawierająca w sobie elementy zarówno edukacyjne, jak i artystyczne. Na kartach albumu znalazły się charakterystyczne dla tego rejonu przepiękne nadmorskie krajobrazy, rzadkie rośliny i zwierzęta. Album przenosi czytelnika w krainę żurawi, ukazuje jesienny klimat rykowiska, piękno słowińskich lasów, bagien i łąk – bogatą i zróżnicowaną rzeźbę terenu i wielką różnorodność siedlisk.

Wydawnictwo niestety nie jest dostępne w sprzedaży, można je jednak otrzymać w celach edukacyjnych np. na potrzeby szkoły.