kraina 1000 bocianow 20150609 1451957103
Okładka płyty DVD © S.A. Homan

Przez 15 lat wspólnie z moją żoną Saturniną fotografowaliśmy przyrodę. Zawsze jednak naszym marzeniem było realizowanie filmów o tematyce przyrodniczej. Około 10 lat temu zamieniliśmy aparaty fotograficzne na kamery i rozpoczęła się dla nas nowa przygoda. Pierwszym naszym w pełni autorskim filmem był "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy" z 2010 roku. W 2014 roku ukończone zostaną nasze 2 kolejne filmy: "Kraina Tysiąca Bocianów" oraz "Sekretne Życie Drzew"

"Krainę Tysiąca Bocianów” realizowaliśmy przez ponad 2 lata na Warmii i Mazurach. Większość ujęć powstała w bocianiej wsi Żywkowo i najbliższej okolicy. Cechą charakterystyczną tego obszaru jest rolniczy krajobraz i ekstensywna gospodarka rolna. Pola i łąki przeplatane terenami podmokłymi tworzą charakterystyczną i niezwykle cenną mozaikę ekosystemów. Wieś Żywkowo to miejsce wyjątkowe. Mieszka tu 30 osób i 80 bocianów. W okresie, gdy w gniazdach są młode liczba bocianów jest czterokrotnie większa od liczby mieszkańców wsi. Staraliśmy się przedstawić w filmie zarówno głównych bohaterów, czyli bociany, jak również mieszkających w ich pobliżu sąsiadów.

Żywkowo to wieś jaką bardzo lubię - z niewielką dawką nowoczesności . Otwarte obory, gdzie mogą swobodnie wlatywać jaskółki i lepić swoje gniazda, ogrody z dużą ilością tradycyjnych kwiatów i bogactwem owadów, wreszcie chodzące swobodnie po pastwiskach krowy oraz koniki polskie. W Wielkopolsce, gdzie mieszkamy, krowy najczęściej nie widzą błękitnego nieba, a jaskółki i wróble nie maja dostępu do szczelnie zamkniętych, nowoczesnych pomieszczeń gospodarskich.

Staraliśmy się przedstawić w filmie obraz wsi jaką zapamiętaliśmy z dzieciństwa i jaką właśnie znaleźliśmy w Żywkowie, z całym bogactwem tej swojskiej przyrody. Cieszymy się bardzo, że współpracował z nami przy tym filmie Michał Lorenc. Jego muzyka ma niezwykłą głębię i piękno.

Poniżej możemy zobaczyć kilka fragmentów filmu. Zwiastun (trailer):

Dmuchawce:

Kwiatowy walc:


Jest też playlista na Youtube. Więcej informacji na naszej stronie: www.homan.pl

kraina 1000 bocianów
Bociany i nie tylko... © Saturnina i Artur Homan