Drukuj
Odsłony: 3836
Okładka
Okładka "Encyklopedii..." © Dom Wydawniczy PWN

Wreszcie, po czterech latach starań i oczekiwań, do czytelników trafia zupełnie nowe, trzecie wydanie bestsellerowej "Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski" wydawnictwa PWN. To niewątpliwie wyjątkowe, w pełni kompletne i aktualne, jedyne tak bogato ilustrowane dzieło stanowiące kompendium współczesnej wiedzy o wszystkich gatunkach ptaków stwierdzonych na ziemiach polskich, ukazało się właśnie z rekomendacją wortalu BirdWatching.PL.

Po dużych sukcesach dwóch poprzednich wydań encyklopedii (Wydawnictwo Carta Blanca, 2010, 2011), które zniknęły z księgarń w szybkim tempie, nadszedł najwyższy czas na zupełnie nowe, trzecie wydanie książki, które dodatkowo zaktualizowano i uzupełniono o nową wiedzę oraz wzbogacono o niemal 200 zupełnie nowych, autorskich fotografii ptaków.

Encyklopedię możesz nabyć bezpośrednio u autorów pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. - w ten sposób zyskując egzemplarz autografem i/lub dedykacją autorską - na Twoje indywidualne życzenie! UWAGA! Na rynek księgarski trafiła również duża partia encyklopedii z nową okładką, lecz z wnętrzem (treścią) ze starego, niezmienionego wydania i na znacznie gorszym papierze!!!

"Pod koniec 2014 r. lista dziko żyjących ptaków stwierdzonych w Polsce obejmowała aż 450 gatunków. To znacznie więcej niż w przypadku ssaków, gadów, płazów i ryb razem wziętych! Bogactwo krajowej awifauny i duże zróżnicowanie siedlisk sprawiają, że na ptasiej mapie Europy Polska jawi się jako miejsce zupełnie wyjątkowe. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tą gromadą zwierząt stale rośnie. Obserwowanie ptaków zyskuje coraz większą popularność i jest prowadzone nie tylko w celach naukowych, lecz także z pobudek hobbystycznych. Niniejsza encyklopedia została opracowana z myślą o wszystkich miłośnikach tej dziedziny: zarówno początkujących obserwatorach ptaków, jak i doświadczonych ornitologach.

Autorzy tekstów i fotografii zamieszczonych w encyklopedii to uznani przyrodnicy, na co dzień zajmującyc się badaniem i obserwacją ptaków w ich naturalnym środowisku. Łączy ich ogromna wiedza, miłość do przyrody i pasja zgłębiania jej tajników. ILUSTROWANĄ ENCYKLOPEDIĘ PTAKÓW POLSKI można traktować jako znakomite źródło podstawowych informacji o całej krajowej awifaunie, praktyczny przewodnik dla ornitologów oraz skarbnicę ciekawostek.

szczegółowe opisy blisko 240 gatunków lęgowych oraz gatunków regularnie przelotnych, wzmianki na temat wszystkich pozostałych gatunków pojawiających się w Polsce, rozdziały dotyczące rozmaitych aspektów życia ptaków, ich biologii i ekologii, szczegółowe opisy 19 najważniejszych i najciekawszych polskich ptasich ostoi, ponad 700 profesjonalnych fotografii ptaków w najróżniejszych sytuacjach, w tym prawie 200 zupełnie nowych w wydaniu 3!

kilkadziesiąt tabel z wykazami gatunków i ich statusem ochrony w Polsce, kilkaset ilustracji: rysunki budowy ciała, schematy tropów, mapy zasięgów występowania, praktyczne informacje dotyczące obserwacji poszczególnych gatunków w terenie. ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA PTAKÓW POLSKI to książka, której nie powinno zabraknąć na Twojej półce.

PRZECZYTAJ O:

niedoścignionych myśliwych i ich skutecznych, widowiskowych technikach łowieckich, ptakach zagrożonych w Polsce wyginięciem, m.in. głuszcu, kulonie i krasce, gatunkach rzadko spotykanych i mało znanych, takich jak terekia, alczyk czy nagórnik.

DOWIEDZ SIĘ O:

ptakach nurkujących na głębokość 70 m, śpiących w locie i naśladujących dźwięk telefonu, gatunkach oszukujących napastników i przynoszących prezenty swym partnerom, gościach z dalekiej Północy i gorącego Południa, takich jak śnieguła i sęp płowy.

ZOBACZ:

tokujące bataliony, walczące cietrzewie i nurkujące zimorodki, dzierzby nakłuwające swą zdobycz na cierń oraz polujące sowy, bieliki i rybołowy, zachowania stadne, rytuały godowe i różne sposoby komunikowania się ptaków."

 
"Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski"
Wydanie trzecie, 2015
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
Autorzy: Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak
Fotografie: Mateusz Matysiak i inni
Opisy ptasich ostoi: Antoni Marczewski, Michał Maniakowski
Redaktor prowadzący wyd. trzeciego: Paweł Zalewski
Format: 255x355 mm. Objętość: 352 strony. Oprawa: twarda.

Strona 3 Strona 17 Strona 20 Strona 31
Strona 41 Strona 66 Strona 73 Strona 75

Notki o autorach "Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski":

MICHAŁ RADZISZEWSKI

Jego życiową pasją jest obserwowanie ptaków. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pracę magisterską poświęcił tematyce finansowania ochrony różnorodności biologicznej w Polsce. Od 1994 r. członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a przez kilka lat również jego etatowy pracownik, specjalizujący się w zarządzaniu projektami ochrony gatunkowej. Współtwórca i były administrator powołanej przez OTOP ogólnokrajowej, interaktywnej bazy danych o obserwacjach ptaków (www.awibaza.pl). Autor licznych artykułów poświęconych ptakom i ptasiarstwu, publikowanych m.in. na łamach „Ptaków”, „Wiedzy i Życia” oraz czasopism branżowych. Tłumacz i konsultant przekładów książek z dziedziny zoologii i ochrony środowiska. Długoletni współpracownik Zakładu Ekologii Ptaków Uniwersytetu Wrocławskiego, wyróżniony za wkład w poznanie ornitofauny regionu śląskiego. Podczas licznych podróży poświęconych obserwacjom ptaków zwiedził niemal całą Polskę, połowę Europy oraz część Ameryki Północnej. W 2009 r. zdobył uprawnienia do obrączkowania ptaków w Polsce, dołączając w ten sposób do grona współpracowników Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

MATEUSZ MATYSIAK

Przyrodnik, ptasiarz, fotografik i filmowiec, z zawodu leśnik, biolog i inżynier środowiska. Przyrodę i ptaki bada i fotografuje od 30 lat. Pochodzi z Przygodzic, w dolinie Baryczy, gdzie do czasów studenckich, badał przyrodę Stawów Przygodzickich, przyczyniając się do objęcia ochroną prawną unikatowych terenów wodno-błotnych i zespołu ptaków na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. Po studiach zamieszkał w Puszczy Piskiej, by następnie przenieść się na Mazowsze i kolejne lata poświęcać fotografowaniu ptaków i przyrody Mazur, Zatoki Gdańskiej, Puszczy Białowieskiej, Bagien Biebrzańskich, Niziny Mazowieckiej oraz gór. Ostatnio w całości pochłonęły go dwa duże projekty. Pierwszy - "Bagna są dobre!" poświęcony jest przyrodzie bagien, w tym przywróceniu mokradeł na Polderze Północnym w Parku Narodowym "Ujście Warty", drugi - "Bieszczadnicy z doliny Sanu" jest jego autorską, fotograficzno-filmową wizją, mającą ukazać wzajemną egzystencję zwierząt i ludzi w dzikich Bieszczadach.  Jest wielokrotnym laureatem i jurorem konkursów fotograficznych, autorem licznych zdjęć opublikowanych w wielu książkach i czasopismach polskich i zagranicznych, a także twórcą znanych inicjatyw promujących ptaki, przyrodę i fotografię, m. in. wortalu BirdWatching.PL - największego w Polsce medium o ptakach, Klubu PPP - zrzeszającego "łowców" polskich rzadkości oraz "PPPikników" - wypraw fotoptasiarskich po Polsce. Prowadzi popularny, autorski fun-pagefacebook.com/ptakipolski. W Bieszczadach zorganizował "BiesCzaty" (facebook.com/Biesczaty) - wyjątkowe warsztaty fotografii dzikiej przyrody, podczas których zaproszeni goście mogą, ze specjalnych czatowni, obserwować wilki, niedźwiedzie, orły przednie czy puszczyki uralskie.