Patrząc na powyższe zdjęcie nietrudno się domyślić, że ptasim bohaterem letniego wydania serwisu foto-ptaki.pl jest pójdźka. Jedna z mniejszych naszych sów, ale jakże ciekawa. Jest to ulubiona sowa naszego sowiego eksperta – Sławomira Rubachy, który tym ptakom poświęca na co dzień szczególnie dużo uwagi. Przygotował on specjalnie dla naszego serwisu artykuł poświęcony pójdźce, do którego lektury szczególnie namawiam.

Ale nie tylko ten gatunek sowy znalazł miejsce w tym wydaniu. Gości on bowiem wspólnie z opisywaną już wcześniej sóweczką, o której tym razem piszą bracia Kłosowscy. Przypominam, że sóweczka to najmniejsza polska sowa ale jednocześnie chyba największa duchem...

Kontynuujemy cykl artykułów o parkach narodowych. Tym razem niezwykle ciekawie pisze o Białowieskim Parku Narodowym Karol Zub – człowiek, który jak mało kto zna od podszewki ptasie (i nie tylko) życie Puszczy. A skoro zawitaliśmy już do leśnych ostępów, to zachęcam do lektury artykułu Bogusława Kotlarza, który raczy nas opowieścią o kąpielisku bielików.

Oczywiście, nie może zabraknąć w tym wydaniu artykułu autorstwa Kazimierza Pańszczyka, który porusza temat wody w artykule pod tytułem "Wodne światy". Jakże idealnie wpisuje się tekst tego autora w ten niespotykanie suchy i trudny dla ptaków rok. Wodna tematyka jest podejmowana również przez Grzegorza Jędro, który w kolejnym swoim tekście kontynuuje rozpoczęte w poprzednim wydaniu serwisu rozważania poświęcone fotografowaniu żurawi. Tym razem autor udziela porad na temat fotografowania żurawi w trakcie jesiennych zlotowisk.

Na zakończenie pragnę zaanonsować artykuł przeznaczony dla początkujących adeptów ptasiej fotografii. Wielu z nich staje przed dylematem wyboru i zakupu obiektywu, który najlepiej posłużyłby do fotografowania ptaków. Odpowiedzi na to ciągle aktualne pytanie stara się udzielić Grzegorz Sawko. Mam nadzieję, że swoimi radami nieco rozjaśni temat początkującym fotografom. Ten sam autor w innym artykule obecnego wydania zachęca do filmowania ptaków lustrzanką opisując podstawowe kwestie związane z używaniem trybu filmowego w aparatach.

W tym wydaniu serwisu nie rozstrzygamy żadnego konkursu. W ostatnim czasie konkursy nie cieszyły się, niestety, zbyt dużym powodzeniem dlatego też od obecnego wydania rezygnujemy z ogłaszania ich w obecnej formie. Jednak z ofertą konkursową powrócimy wkrótce, o czym niebawem poinformujemy na naszym facebookowym fanpage'u. Zapraszam zatem do lektury z nadzieją, że znajdziecie Państwo w tym wydaniu coś dla siebie.

Paweł Wietecha,
wrzesień 2015 r.

I znów kolejny rok za nami... Zima, podobnie jak poprzednia, bardziej przypomina wiosnę i skutecznie skrywa swoje srogie oblicze. Śniegu brak, wszystkie zimowe plany w uśpieniu czekają na realizację. Tym bardziej zapraszam do lektury kolejnego świątecznego wydania serwisu foto-ptaki.pl. Myślę, że w okresie świąt każdy znajdzie chwilę, aby zapoznać się z lekturą, którą w pocie czoła przygotowali nasi zaprzyjaźnieni fotografowie i współpracownicy. W cyklu poświęconym Parkom Narodowym prezentację Słowińskiego Parku Narodowego przedstawił Grzegorz Jędro – świetny fotograf, przyrodnik i pracownik tego Parku. Tekst okraszony fotografiami autora zachęca do odwiedzin tego niezwykle pięknego i bogatego w ptasie ostoje obszaru.

Kontynuuję także cykl poświęcony sowom. Tym razem spotkanie z sóweczką – najmniejszą sową Polski. O tym niezwykle ciekawym i mało płochliwym ptaku opowiada tradycyjnie Sławek Rubacha – członek Stowarzyszenia Ochrony Sów i znawca sowich tajemnic. Nieco mniej fotograficznie, ale zdecydowanie artystycznie i na wysokim poziomie prezentują się prace Andrzeja Rabiegi, który prócz zajmowania się ptasią fotografią z pasją maluje akwarele. Jest to drugi artykuł poświęcony malarstwu ptaków w naszym serwisie i myślę, że nie ostatni... Michał Kut – stały współpracownik serwisu – raczy nas w tym wydaniu dwoma artykułami. Pierwszy opowiada o jego zmaganiach z puszczykiem uralskim, a drugi poświęcony jest nowemu obiektywowi firmy Tamron 150-600 f/4.5-6.3. Ten artykuł z pewnością zainteresuje tych, którzy rozważają jego zakup.

W kolejnym materiale, również z dziedziny sprzętu, swoimi refleksjami na temat przydatności korpusu Nikon D800 w ptasiej fotografii dzieli się Grzegorz Patek – doświadczony i zaprawiony w terenowym boju fotograf przyrody. To bardzo ciekawy aparat używany głównie przez fotografów studyjnych, jednak ma zalety, których trudno nie docenić w fotografii ptaków. Znany już szerszej publiczności Tomasz Skorupka udziela instruktażu w zakresie budowy i fotografowania z pływającej czatowni. Coraz wyższy poziom ptasiej fotografii wymusza poszukiwania nowych metod fotografowania i niesztampowych ujęć. Coraz bardziej popularne wśród fotografów„pływadełko” z pewnością daje wiele ciekawych możliwości.

Saturnina i Artur Homanowie – tych osób nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu fotografowi przyrody. W 2014 r. zrealizowali trzeci autorski film pt. „Sekrety drzew”, o którym piszą właśnie w obecnym wydaniu serwisu. Autorzy porzucając fotografię na rzecz filmu przyrodniczego poświęcili się całkowicie swojej misji, co bez trudu zauważyć można oglądając ich kolejne produkcje.

Stałe miejsce w serwisie mają artykuły Kazimierza Pańszczyka, który tym razem zastanawia się nad smutnym losem wróbla. Jak pokazuje życie, przed tym „miejskim cwaniakiem” nie rysuje się optymistyczna perspektywa.

Grzegorz i Tomasz Kłosowscy w kolejnej swojej fotoopowieści pozostają w tematyce świąt – tym razem ptasich świąt, a Tomasz Kłosowski dodatkowo komentuje nagrodzone w konkursie „fotografujemy ptaki” zdjęcia autorstwa Rafała Bojanowskiego, który w niedawnej przeszłości otrzymał już nagrodę za artykuł o fotografowaniu kukułek. Drugim laureatem, tym razem konkursu „jak fotografować”, jest Jacek Wierzejski, który podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w fotografowaniu zielonek. Niestety, na trzeci konkurs pn. „Fotorewiry” nie wpłynęła żadna praca.

Zapraszam wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił, do udziału w konkursach: „Fotografujemy ptaki”, „Jak fotografować” i „Fotorewiry”. Szczegóły dotyczące wymagań nadsyłanych prac na poszczególne konkursy znajdują się w zakładce konkursowej. W kolejnym wydaniu nagrodami będą tablety. Zatem aparaty i pióra w dłoń!

Zachęcam do lektury świątecznego wydania serwisu, życząc jednocześnie spokojnych świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym, a w 2015 roku samych udanych ujęć.

Paweł Wietecha, grudzień 2014 r.

Przed Państwem dwudzieste trzecie, świąteczne wydanie serwisu foto-ptaki.pl. W aktualnym wydaniu mają premierę dwa nowe cykle. Pierwszy, poświęcony sowom otwiera artykuł o puszczyku uralskim, o którym niezwykle ciekawie opowiada Sławomir Rubacha znawca tematu sów, doświadczony ornitolog i członek Stowarzyszenia Ochrony Sów. Autor wprowadza nas w tajemniczy i mało poznany świat tej grupy ptaków, trudnych do fotografowania ze względu na prowadzony nocny tryb życia. Ciekawy tekst wzbogacają zdjęcia znanych fotografów przyrodniczych: Cezarego Korkosza, Marka Palucha, Marcina Łukawskiego i Tomasza Skorupki, którego fotografia zdobi także główną stronę aktualnego wydania serwisu. Drugi, nowy cykl poświęcony jest parkom narodowym Polski. Serię otwiera artykuł autorstwa Konrada Wypychowskiego, wieloletniego dyrektora Parku Narodowego Ujście Warty, który dzieli się swoim punktem widzenia na przyrodę z perspektywy administratora chronionego terenu. Artykuł ilustrują zdjęcia autora obrazujące specyfikę jednego z najbardziej "ptasich" parków narodowych.

Historię jednego zdjęcia zaprezentuje młody fotograf Mateusz Piesiak nagrodzony główną nagrodą w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym Wildlife Photographer of the Year 2013 w kategorii 15-17 lat. Przedstawi on historię powstania nagrodzonej fotografii uszatki. Należy tu zaznaczyć, że nie jest to pierwsza nagroda w tym konkursie tego dobrze zapowiadającego się fotografa. Otrzymał on już w 2011 roku tytuł Young Wildlife Photographer of the Year za zdjęcie dwóch ostrygojadów.

W kolejnym artykule Waldemar Krasowski porusza niedoceniany i często ignorowany przez fotografów przyrodniczych temat fotografowania ptaków w niewoli. Autor rzuca nowe światło na tę metodę fotografowania, zwracając uwagę na jej zalety, a także możliwość spotkania z gatunkami, z którymi w naturze tylko nieliczni będą mieli przyjemność obcować.

W tym wydaniu prezentuję także Państwu artykuły stałych współpracowników serwisu: Kazimierza Pańszczyka, który w ramach swoich retrospekcji raczy nas swym tekstem o… marcowych kąpielach, Ludwika Krzeczkowskiego dzielącego się refleksją o pewnym ptaku, który odcisnął się trwale w jego pamięci i Tomasza Kłosowskiego, który opowiada o gęsiach w artykule pt. "Gęsi w opałach". Czytając te teksty nie sposób uniknąć refleksji nad zmianami postępującymi zarówno w przyrodzie jak i fotografii...

Wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad zmianą korpusu na pełnoklatkowy model polecam artykuł Grzegorza Sawko pt. "Na ptaki z Canonem 5 D Mark III". Autor dzieli się swoimi terenowymi refleksjami na temat nowej 5-tki Canona i jego przydatności w ptasiej fotografii.

Tradycyjnie zachęcam wszystkich Państwa do udziału w cyklicznych konkursach: Fotografujemy ptaki, Jak fotografować i Fotorewiry. Na pierwszy konkurs należy nadsyłać portfolia składające się z pięciu autorskich zdjęć. Najlepszy zestaw zostanie nagrodzony, a nadesłane prace opatrzone komentarzem profesjonalnego fotografa. Chętni do udziału w konkursie Jak fotografować powinni zgłosić artykuł wraz ze zdjęciami opisującymi sposób fotografowania konkretnego gatunku lub stosowaną przez siebie technikę fotografowania ptaków. Z kolei na konkurs Fotorewiry należy nadsyłać prace opisujące ciekawe dla fotografa ptaków miejsca z terenu całego kraju. Na zwycięzców wszystkich konkursów czekają atrakcyjne nagrody, którymi są tym razem tablety Asus Nexus 7 II 16GB WiFi! Zainteresowanych odsyłam do działu Konkursy , w którym znajdują się szczegółowe informacje na temat poszczególnych konkursów. Termin nadsyłania prac upływa 25 czerwca 2014 r.

W aktualnym wydaniu prezentuję Państwu nagrodzone prace w dwóch konkursach. W konkursie Fotorewiy najlepszy okazał się artykuł Dolina Górnego Liwca. Autor, Maciej Cmoch, prezentuje ciekawy ornitologicznie obszar niewielkiej rzeki z terenu Mazowsza – Doliny Górnego Liwca, która obfituje w liczne gatunki ptaków siewkowych i szponiastych. Z kolei jak fotografować kukułki radzi Rafał Bojanowski, którego praca okazała się najciekawsza wśród nadesłanych do tej edycji konkursu. Jesteśmy na samym początku kukułkowego sezonu, dlatego artykuł idealnie wpisuje się w wiosenną tematykę, a zawarte w nim cenne rady z pewnością pomogą zainteresowanym tematem fotografowania tak pospolitego, a jednocześnie tak skrytego ptaka jakim jest kukułka. Gratuluję zwycięzcom!

Na koniec chciałbym wszystkim czytelnikom serwisu złożyć najlepsze świąteczne życzenia. Niech te Wielkanocne Święta upłyną spokojnie w gronie rodziny i w duchu pokoju i miłości.

Paweł Wietecha, kwiecień 2014 r.

Wiosna, mimo że długa, przemknęła szybko, a wraz z nią najlepszy okres dla fotografów ptaków. Obecnie mamy pełnię lata. Sezon lęgowy chyli się ku końcowi. Ptaki wyprowadziły lęgi i młodzież zdobywa doświadczenie potrzebne w dorosłym życiu. Lipcowe upały dają się we znaki, dlatego warto schować się w cieniu i zapoznać się z nowym wydaniem serwisu foto-ptaki.pl.

W aktualnym wydaniu kontynuujemy cykl poświęcony sowom. Tym razem Sławomir Rubacha prezentuje nam sylwetkę najpospolitszej naszej sowy – puszczyka. Zapewne wielu słyszało jej pohukiwanie w lasach lub parkach ale niewielu ją widziało. Artykuł przybliża nieco sylwetkę tego ciekawego ptaka, a także wskazuje czyhające na niego zagrożenia.

W kolejnej odsłonie prezentacji parków narodowych możecie Państwo zapoznać się z tekstem o Biebrzańskim Parku Narodowym, autorstwa Tomasza Kłosowskiego. Ten znamienity fotograf przyrody i pisarz od lat zamieszkuje i fotografuje na terenie BPN i zna ten teren jak mało kto. Zachęcam do zapoznania się z jego sposobem postrzegania jednego z najbardziej ptasich parków w Polsce. Tomasz Kłosowski wraz z bratem Grzegorzem są autorami albumu pt. „Trzcianne. Piękne z natury”, do lektury którego osobiście zapraszają. Kolejnym tekstem autorstwa braci Kłosowskich jest opowieść „Pociąg do żurawi”. Jak można wnioskować z tytułu, opowieść dotyczy żurawia, ale o jaki pociąg chodzi, dowiecie się Państwo z artykułu okraszonego, jak zwykle, pięknymi zdjęciami.

Kolejnymi dobrze znanymi przyrodnikami są Saturnina i Artur Homan, którzy przed laty zamienili aparaty fotograficzne na kamerę wideo z bardzo dobrym skutkiem. Od wielu lat zajmują się tworzeniem filmów przyrodniczych. W tym wydaniu serwisu dzielą się informacjami na temat swojego ostatniego filmu pt. „Kraina tysiąca bocianów”.

Z cyklu „Fotoopowieści” zachęcam do lektury artykułu Michała Kuta o zimorodku, a także Grzegorza Sawko o perypetiach z bocianem czarnym. Artykuł ciekawy dla tych, którzy wierzą w przesądy przynoszące pecha. Okazuje się, że trzynastego w piątek nie zawsze jest pechowo. Ten sam autor dzieli się także z nami refleksjami na temat flagowej lustrzanki Canona EOS 1 Dx w teście przygotowanym specjalnie dla portalu foto-ptaki.pl.

Oczywiście w letnim wydaniu nie może zabraknąć opowieści Kazimierza Pańszczyka, który tym razem zdradza historię z zieloną żabką w tle, a raczej w czatowni.

W cyklu „Jak fotografować ptaki” prezentuję tekst Waldemara Krasowskiego o fotografowaniu trzmielojadów. Tekst ten brał udział w poprzedniej edycji naszego serwisowego konkursu pod tą nazwą. Nie został nagrodzony, jednak z uwagi na jego ciekawą tematykę – porusza on kwestię nie tyle fotografowania trzmielojadów, co fotografowania zdalnego – zdecydowałem się go udostępnić czytelnikom serwisu. Jest to niewątpliwie ciekawy i mało inwazyjny sposób fotografowania, otwierający zupełnie nowe możliwości. W zakresie fotografowania mało znanego gatunku ptaków drapieżnych - kani rudej swoją wiedzą dzieli się doświadczony twórca Bogusław Kotlarz opisując techniki wykonywania zdjęć tego właśnie gatunku. Kanie to bez wątpienia jedne z piękniejszych ptaków drapieżnych Polski, ale de facto rzadko fotografowane.

W obecnym wydaniu chłodną atmosferę w upalne dni wprowadza Marcin Lenart opisując w cyklu „Historia jednego zdjęcia” fotografię, za którą otrzymał tytuł Fotografa Roku 2014 ZPFP. Autor opisuje swoje wczesnowiosenne zmagania z głuszcami i historię powstania nagrodzonego zdjęcia.

Niestety, w tym wydaniu nie został rozstrzygnięty żaden z trzech konkursów: „Jak fotografować”, „Fotografujemy ptaki” i „Fotorewiry”. Powodem było małe zainteresowanie czytelników konkursami. Zachęcam do nadsyłania swoich prac i próby sił. W każdym z trzech konkursów dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody, tym razem są to tablety, o których, jak też o zasadach udziału, przeczytacie tutaj.

Zapraszam zatem do lektury.

Paweł Wietecha
Sierpień 2014

Po dłuższej przerwie zapraszam Państwa do zapoznania się z kolejnym wydaniem serwisu foto-ptaki.pl, w którym jak zwykle prezentuję nowe artykuły i wiele interesujących zdjęć kilku autorów.

W pierwszej kolejności proponuję artykuł, który jest kontynuacją cyklu poświęconego rodzimym gatunkom rybitw. Autor, Antoni Marczewski, dwa poprzednie teksty poświęcił najczęściej spotykanym w Polsce gatunkom. Prezentowany w tym wydaniu materiał, kończący wspomniany cykl, w ciekawy i barwny sposób opisuje dwa gatunki rzadkich dużych rybitw - rybitwę wielkodziobą i rybitwę czubatą. Tekst zilustrowany jest zdjęciami Piotra Chary, Dawida Kilona i Andrzeja Kośmickiego.

Znad wody przeniesiemy się do lasu, gdzie swoje spotkanie z sóweczką opisuje znany fotograf Cezary Korkosz. Autor, tropiciel i znawca sów, poświęca temu gatunkowi już trzeci artykuł przygotowany specjalnie z myślą o czytelnikach serwisu foto-ptaki.pl. Dwa pierwsze, przypomnijmy, były poświęcone puszczykowi uralskiemu oraz płomykówce. Najnowszy tekst, zilustrowany wspaniałymi zdjęciami, to wspomnienie pierwszego fotograficznego spotkania autora z najmniejszą z europejskich sów.

Jak pewnie zauważyli stali czytelnicy serwisu foto-ptaki.pl tematykę ptaków w publikowanych artykułach traktuję bardzo szeroko. Poza tekstami typowo fotograficznymi i ornitologicznymi prezentowane były więc już na przykład materiały poetyckie czy poświęcone motywom ptasim w sztuce użytkowej. Dziś zupełnie coś innego - z lasu wprost w przeszłość przeniesie nas fotograf, a jednocześnie archeolog, Tomasz Skorupka w swym artykule "Na skrzydłach przeszłości". Materiał poświęcony jest motywom ptaków na zabytkach archeologicznych. Co łączy bajki Ezopa z podbojami dzielnych Gotów i biblijnym cesarzem Rzymu Tyberiuszem? Odpowiedź daje właśnie wspomniany artykuł.

Czy fotografowie płoszą ptaki? To temat, który często powraca w dyskusjach. Wielokrotnie słyszymy o przypadkach, nie wiadomo czy rzekomych czy prawdziwych, nieetycznego zachowania fotografów. Swoim doświadczeniem z tego zakresu podzielił się w przewrotny sposób, na stałe współpracujący z serwisem, Kazimierz Pańszczyk. W swoim autorskim cyklu Z albumu pechowca prezentuje kolejny artykuł pod alegorycznym tytułem "A w dolinie mgła".

W innym stałym cyklu - Fotoopowieści przedstawiam Państwu trzy nowe artykuły. Pierwszy, autorstwa Tomasza Kłosowskiego, idealnie wpisuje się w iście wiosenny klimat tej zimy, a poświęcony jest perypetiom z fotografowaniem gęsi. Drugi – to kolejne opowiadanie Ludwika Krzeczkowskiego, który również na stałe wpisał się w historię serwisu. Tym razem to wzruszająca historia małego chłopca i pustułki. Trzeci wreszcie tekst, kolejnego stałego współpracownika serwisu, Grzegorza Wróblewskiego, opatrzony jest tajemniczym tytułem Interwalometr. Nie zdradzając treści powiem tylko, że po przeczytaniu tego tekstu można utwierdzić się w przekonaniu, że najnowsza technika nie zawsze jest pomocna w fotografowaniu ptaków.

Na nasz stały konkurs Fotorewiry wpłynęło kilka prac i chociaż nie został wyłoniony zwycięzca, to jednak dwa artykuły są na tyle ciekawe, ze postanowiłem je zaprezentować czytelnikom serwisu. Pierwszy, to poetycki tekst Łukasza Bocha zatytułowany "Krąg życia nad Jeziorskiem", a drugi - Karoliny Myroniuk Gmina Trzebatów, stanowiący kontynuację poprzednio nagrodzonego artykułu o Gminie Rewal. Oba materiały, bogato ilustrowane, stanowią dobry przewodnik dla wszystkich wyruszających na zdjęcia w opisywane okolice.

Chciałbym wszystkich czytelników zachęcić do udziału w naszych stałych serwisowych konkursach. Dla przypomnienia mamy ich aż trzy – Jak fotografować… poświęcony jest sposobom fotografowania poszczególnych gatunków oraz różnym technikom fotografowania ptaków, Fotorewiry – opisowi miejsc atrakcyjnych z punktu widzenia wykonywania zdjęć ptakom oraz Fotografujemy ptaki – konkurs, w którym współzawodniczą fotograficzne portfolia. Do najnowszej edycji tych konkursów może nadsyłać prace do dnia 28 lutego 2014 r. A dla zwycięzców przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody - tablet Lenovo IdeaTab S6000. Szczegóły można znaleźć w dziale Konkursy.

Na zakończenie chciałbym podzielić się z Państwem informacją o najbliższych planach wydawniczych serwisu. Otóż począwszy od tego roku planuję publikację czterech wydań kwartalnych serwisu związanych z kolejnymi porami roku. Najbliższe, wiosenne wydanie ukaże się na przełomie marca i kwietnia. Nastąpiły również zmiany w składzie zespołu redakcyjnego serwisu – od obecnego wydania moimi najbliższymi współpracownikami są Grzegorz Sawko i Marek Zalfresso-Jundziłło. Jestem przekonany, że ta zmiana przełoży się pozytywnie na jakość i terminowość ukazywania się serwisu ku zadowoleniu wszystkich wiernych czytelników.

Mimo, że za oknem wiosna, to w kalendarzu początek stycznia. Dlatego z okazji nowego 2014 roku życzę wszystkim czytelnikom serwisu samych udanych obserwacji i ciekawych ptasich ujęć. I zapraszam do lektury!

Paweł Wietecha, styczeń 2014 r.