W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.

Podkategorie

Każda osoba zainteresowana aktywnym fotografowaniem ptaków staje przed pierwszym dylematem dotyczącym doboru właściwego sprzętu. Decyzja w tym zakresie nie powinna dotyczyć wyboru tego lub innego modelu aparatu, lecz powinna być wyborem systemu, z którym chcemy się związać i na który zamierzamy wydać znaczącą kwotę pieniędzy. Dobry system to taki, w którym producent oferuje: kilka korpusów, w tym korpus profesjonalny, gamę obiektywów oraz akcesoria rozszerzające możliwości podstawowego sprzętu. W przypadku systemu cyfrowego producent powinien zaoferować dodatkowo oprogramowanie do przechwytywania, katalogowania i obróbki zdjęć. Fotografia ptaków ze względu na swą szczególną specyfikę stawia konkretne wymagania w stosunku do systemu. O tych zagadnieniach traktuje ten dział.

 	 Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw Canon EF 600mm f/4 L IS USM, telekonwerter Canon EF 2x II, statyw Gitzo G 1548, głowica Wimberley, poziomica Hama.
Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw
Canon EF 600mm f/4 L IS USM, telekonwerter
Canon EF 2x II, statyw Gitzo G 1548,
głowica Wimberley, poziomica Hama,
© Paweł Wietecha

Rozpoczynając przygodę z fotografowaniem ptaków rzadko zaczynamy od wyboru profesjonalnego sprzętu z najwyższej półki. Producent dobrego systemu, oprócz takiego sprzętu oferuje wyposażenie klasy semi-pro, które charakteryzuje się niewiele gorszymi parametrami lecz jest znacznie przystępniejsze cenowo. I od takiego sprzętu warto zaczynać zakupy.

Nie jest godny polecenia wybór wyposażenia amatorskiego. Sprzęt przeznaczony do użytku amatorskiego charakteryzuje się mniejszą trwałością, gorszym zabezpieczeniem przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowo-terenowych, słabszymi parametrami, mniejszą ilością funkcji oraz, w przypadku aparatów, ograniczonym zakresem personalizacji. Ekwipunek amatorski z reguły nie jest w stanie sprostać specyficznym potrzebom i oczekiwaniom fotografa ptaków.

W fotografii ptaków ostateczne efekty uzależnione są w znacznej mierze od użytego sprzętu. Istnieje prosta, acz bolesna zasada - im lepszy, czytaj - droższy, sprzęt użyjesz, tym lepsze będą wyniki. Przekonałem się wielokrotnie o tym modernizując swój fotograficzny ekwipunek. Każdorazowa zmiana podstawowych elementów wyposażenia na inny, z wyższej półki, owocowała wzrostem poziomu wykonywanych zdjęć.

Dodatkowo, intensywnie rozwijająca się fotografia cyfrowa niejako wymusza na fotografujących ciągłą wymianę sprzętu, bowiem nowe generacje, w szczególności lustrzanek, oferują nowe, znacznie większe możliwości, przekładające się na uzyskiwanie lepszych wyników.

W działach - Korpusy, Obiektywy i Akcesoria znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wymagań stawianych sprzętowi używanemu w fotografowaniu ptaków oraz opisy wszystkich podstawowych elementów wyposażenia.